Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nicholas Winton slaví po návratu z nemocnice 101. narozeniny

26. 11. 2010

cituji z:
http://jihlava.idnes.cz/bratr-uz-odjet-nestacil-vzpominal-v-jihlave-chlapec-z-wintonova-vlaku-1eo-/jihlava-zpravy.asp?c=A101118_154748_jihlava-zpravy_aja


Bratr už odjet nestačil, vzpomínal v Jihlavě „chlapec“ z Wintonova vlaku


18. listopadu 2010  16:30
Thomas Graumann žije jen díky předválečné aktivitě Angličana Nicholase Wintona. Z Československa odjel v roce 1939 Wintonovým vlakem. Byl dítětem číslo 652, které bylo přepraveno do Anglie. V Jihlavě poskytl posluchačům několik besed a přednášek. 


Celkem Winton před Hitlerem zachránil 669 dětí, většina jich byla z židovských rodin. Druhou světovou válku přežil z Thomasovy rodiny jen on a jeho strýc. Zatímco Tom žil v rodině ve Skotsku, strýc pobýval v Londýně.

"Po válce jsem byl rozezlený, když jsem zjistil, že nikdo z naší rodiny nežije. Matka mi v roce 1939, když jsem odjížděl vlakem do Londýna, slíbila, že se za tři čtyři měsíce shledáme," pravil Thomas Graumann.

 

"Původně měl odjet i můj mladší bráška. Ten byl ale nemocný a řekli mu, ať vyčká na další transport. Jenže žádný další vlak po nás už nemohl odjet - potom, co Hitler obsadil Polsko, byly hranice Československa pro takové transporty uzavřeny," řekl v Jihlavě Thomas Graumann. "Bráška zahynul v koncentračním táboře," smutně dodal.

Svou ženu poznal na Filipínách
Připomněl i jiný zážitek. "V listopadu 1938 jsem měl jít s maminkou do brněnského divadla. Najednou se objevil dav a my viděli, jak rabovali židovské obchody, jak Židy zatýkali jako vězně. Matka mne postavila vedle strážného, kde jsem se cítil v bezpečí. Dav přešel, my ale už do divadla nešli. Vrátili jsme se domů," uvedl Thomas Graumann.

 
Situace po válce byla pro Thomase složitá. "Nevěděl jsem, co se mnou bude dál. V té době jsem se upnul na víru a Bibli. Znal jsem příběh o Josefovi, kterého prodali jako otroka do Egypta. On jim odpustil. I já jsem se modlil, aby Bůh odpustil nacistům. Bůh způsobil, že z mého srdce zmizela nenávist," uvedl Graumann.

V Británii šel po válce dělat zdravotníka do nemocnice, vzdělával se také v biblické škole. Od roku 1957 do roku 1966 byl na misii na Filipínách.

Tam si Grauman našel ženu. Vzali se v džungli, spolu tam i čtyři roky žili ve svém prvním vlastním domě. Aktuálně pendlují mezi Českou republikou a Spojenými státy. Mají čtyři děti, z toho dvě adoptované a dvanáct vnoučat. V Jihlavě byl Graumann i se svou ženou Caroline.

 

Zdroj: http://jihlava.idnes.cz/bratr-uz-odjet-nestacil-vzpominal-v-jihlave-chlapec-z-wintonova-vlaku-1eo-/jihlava-zpravy.asp?c=A101118_154748_jihlava-zpravy_aja

Kam dál?
•Zachránce dětí Winton slaví po návratu z nemocnice 101. narozeniny
•Wintonův vlak ho zachránil před nacisty, aby proti nim mohl bojovat s RAF
•Zachránce židovských dětí Winton se stal Hrdinou holokaustu
•Seděla ve Wintonově vlaku, který už nesměl vyjet. Skoro žádné dítě z něj nepřežilo válku. Ona ano
•Wintonovým vlakem neodjela, ale válku přežila. Neznámý příběh vypráví kniha
•Zachránce Winton uvítal v Londýně své „děti“, Vlček z něj udělal Winstona
•Nejdřív zval jen k obědu, teď baví z éteru celý Wintonův vlak
•I Wintonův vlak má své zákulisí a mravence v pozadí
Zdroj: http://jihlava.idnes.cz/bratr-uz-odjet-nestacil-vzpominal-v-jihlave-chlapec-z-wintonova-vlaku-1eo-/jihlava-zpravy.asp?c=A101118_154748_jihlava-zpravy_aja