Jdi na obsah Jdi na menu
 


Akci Nobelovu cenu pro Wintona inciovali studenti -- iniciativa a web: vedem-terezin

10. 3. 2009

Akce pro školy:

http://www.rozhlas.cz/zpravy/film/_zprava/s-nickyho-rodinou-se-mohou-skolaci-seznamit-i-letos--1003074

filmy o N. Wintonovi

 

=================================

Sir Nicholas Winton navštívil Českou Republiku.

9. října o tom referují internetové stránky Aktuálně.cz

je navrhován na Nobelovu cenu - právem!

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
NA SERVERU i.idnes.cz O TOM NAPSALI:
 
9. října 2007
Zachránce českých dětí Nicholas Winton přijel po šesti letech opět do Prahy. V roce 1939 odvezl před nástupem nacistů 669 dětí do Británie. Dnes se na Foru 2000 setkal s tisícovkami studentů i lidmi, kteří mu vděčí za život. Patosu čelil ironickým humorem, nakonec se ale sám neubránil slzám.
 
 
Potomkům 669 malých Čechů, které dnes osmadevadesátiletý Brit před válkou zachránil, se říká Wintonovy děti. Dnes jich je asi pět tisíc. Asi poloviční počet studentů vítal Nicholase Wintona dopoledne na pražském Foru 2000.

Kongresové centrum bylo naplněné po strop. Potlesk, který Wintona doprovodil po promítání dokumentu Síla lidskosti na pódium, připomínal atmosférou spíš rockový koncert.

Winton většinu "obřadu" vypadal, že pocty jsou poslední, co mu schází. Ostatně svoje hrdinství až do roku 1988 tajil. Prozradila ho vlastní žena, která našla fotky dětí a dokumentaci na půdě a předala ji televizi.

Patosu bránil sám Winton
Pražská ceremonie se místy pohybovala za hranou patosu. Děti četly projevy úcty. Moderátor občas propadal nešvaru přistupovat ke starým zasloužilým lidem jako k nesvéprávným.

Vše ale zachraňoval ironickým nadhledem sám Winton. Na otázku, jestli dětem z Kynšperku dovolí pojmenovat si školu jako ZŠ Nicholase Wintona, odpověděl vtipně a výstižně: "Ani nevím, jak se tomu vyhnout. Je to pro mě čest."

Nicholas Winton v PrazeNa 32 tisíc českých studentů podepsalo petici, která prosazuje Wintona jako kandidáta na Nobelovu cenu míru. Když se moderátor zeptal, jestli "máme šanci cenu vyhrát", odpověděl Winton, že žádnou šanci nevidí. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg přesto slíbil, že návrh na ocenění Wintona do Švédska pošle.

Na stará kolena hvězdou, říká Wintonova "dcera"
V prvních řadách publika seděl kromě zástupců několika evropských zemí a českého ministra zahraničí Schwarzenberga asi tucet "dětí", které Winton kdysi zachránil. Dnes jim je přes sedmdesát.

Ruth Thalová, kterou zachránil Nicolas WinstonI jedna z nich, Ruth Loewenthalová, brala zájem s nadhledem. "Na stará kolena se ze mě stane hvězda. Za každou fotku by mi měli platit korunu," řekla a pak se na ni znovu sesypali fotografové.

Patří mezi menšinu Wintonových dětí, které mluví plynně česky. "V Anglii jsem byla šest let. Pak jsem se vrátila do Česka, našla jsem tu maminku," říká. Většina ostatních tohle štěstí neměla.

Studenti rozsvítili mobily, Winton se bránil slzám
Nicholas Winton v PrazeMožná nejdojemnější chvílí byl záznam pořadu z britské televize, kde se Winton poprvé setkal s lidmi, kteří mu vděčí za život. Dnes k objetím před kamerami nedošlo a Winton se po dlouhou dobu bránil slzám.

Kapesník vyndal až v závěrečné sborové skladbě, při níž tisíce studentů v potemnělém Kongresovém centru rozsvítily nad hlavou mobilní telefony. Byl to symbol úcty moderní generace k muži, který před válkou jakoby mimochodem zachránil 669 mladých životů.

 

-------------------------------------------------------------------------


Nicholas Winton: Příběh českého Schindlera

Nicholas Winton se narodil roku 1909 a jako burzovní makléř před válkou vůbec nepočítal

s údělem samaritána. Místo lyžování ve Švýcarsku jel ale roku 1938 do Prahy za kamarádem,

který ho přiměl k návštěvě utečeneckých táborů.

Otřesený Winton začal organizovat záchranu židovských dětí. Řada států včetně Francie a USA

 jeho žádosti o udělení azylu dětem odmítla. Uspěl v rodné Británii a ve Švédsku. Během roku

1939 zařídil převoz 669 českých dětí do Británie a sehnal jim adoptivní rodiče. Poslední vlak

s 250 dětmi už bohužel 3. září nacisté zadrželi. Žádné z nich nepřežilo válku.

Kromě záchrany dětí byl Winton i známým šermířem, reprezentantem Velké Británie. Po roce 1939

narukoval do RAF. Po válce například vlastnil továrnu na výrobu zmrzliny. Podle moderátora

Fora 2000 je Winton zapsán v Guinnessově knize rekordů jako nejstarší pilot ultralehkého letadla.

Svoje zásluhy Winton po dlouhou dobu tajil. Sám tvrdí, že na ně v podstatě zapomněl. V roce 1988

knihu s fotkami a jmény zachráněných dětí objevila jeho manželka. Přeživší Wintonovy děti se

po půl století dozvěděly, komu vděčí za život.

Britská královna jmenovala Wintona sirem, prezident Havel mu předal řád T. G. Masaryka.

Americký Kongres nedávno schválil rezoluci, která uznává odkaz Nicholase Wintona.

 

K TÉMATU DOPORUČUJI shlédnout filmy:

VŠICHNI MOJI BLÍZCÍ, ZAPOMENUTÉ SVĚTLO neb SCHINDLERůV SEZNAM.

 

 

=====================================================================================================================================================================================================

 

Lidové Noviny 9. 10. 2007 píší:

Akci "Nobelovu cenu pro Wintona" inciovali studenti. Winton na iniciativu reagoval skromně. "Nemyslím si, že tím, co jsem udělal, bych získal jakoukoliv možnost získat Nobelovu cenu. Jsem hrozně rád, že jsem za to, co jsem udělal, tak oceňován. Nobelova cena se ale dává lidem, kteří jsou v úplně jiné kategorii než já," uvedl Winton. 

Winton, který se v Česku zdrží asi týden a měl by se setkat i s prezidentem Václavem Klausem, se dnes v pražském kongresovém centru sešel se studenty, diplomaty z několika zemí a také některými lidmi, které jako děti zachránil. 

Celé setkání v Kongresovém centru se neslo v dojemné atmosféře. Na jeho začátku organizátoři v zaplněném velkém sále studentům promítli dokumentární film slovenského režiséra Mateje Mináče s názvem Síla lidskosti, který mapuje Wintonovy činy.

"Netušil jsem, jaký to bude mít dopad."
Po projekci se na pódiu objevil samotný Winton, který přijal pozvání na Forum 2000. Osmadevadesátiletý Winton se několikrát neubránil projevům dojetí a mírné nervozity. Podle něj by jeho příběh mohl pomoci lidem doufat v lepší budoucnost. "Když jsem před 70 lety udělal to, co jsem udělal, tak jsem vůbec netušil, jaký to bude mít  dopad v budoucnosti," řekl.

V jednom z vlaků, které odvážely židovské děti do bezpečí v Británii, byl také tehdy sedmiletý Tom Schrecker, kterého později vychovala rodina ve Skotsku. Větší část jeho české rodiny včetně jeho matky za války zahynula.

Ve Walesu také navštěvoval spolu s ostatními dětmi českou školu. V Británii se nakonec usadil natrvalo. Poprvé se s Wintonem setkal v roce 1994, kdy se také dozvěděl, že Wintonovi vděčí za svůj život. Nyní se s ním potkává pravidelně. Stali se dokonce přáteli. "Vždy, když jsem v Londýně, tak se setkáme. Hrajeme spolu bridž," řekl Schrecker.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová odpoledne Wintona vyznamenala záslužným křížem obrany prvního stupně. Výjimečně pro něj uspořádal i vojenskou přehlídku. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili mimo jiné i velvyslankyně Spojeného království Linda Duffieldová, britský vojenský atašé Jamie Athill, ministryně obrany Vlasta Parkanová a náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Ceremoniálu přihlížela i jedna ze zachráněných dívek Sylva Součková. Pocházela z rodiny, která podle ní měla velmi blízko k rodině prezidenta Edvarda Beneše. Její matka a otec byli vězněni v koncentračním táboře. "Děkuji vám i Velké Británii, která se na čas stala mou vlastí. Můj život byl neustálým cestováním, hledáním domova a kořenů," řekla Wintonovi s dojetím. Žila v Británii, Kanadě i Dánsku, ale nikde nenašla kořeny takové, jaké má v Česku.

Winton před válkou zachránil 669 českých dětí tím, že zorganizoval vlakové transporty z Prahy do Británie. Pro všechny děti musel zajistit od Němců povolení k výjezdu, od Britů povolení ke vstupu, přijetí v britské rodině a složit padesátilibrovou kauci. Zachránění mají na 5000 potomků.

Královna Alžběta II. Wintona povýšila do rytířského stavu. V Británii už dostal nižší vyznamenání v roce 1993. Český Řád Tomáše Garrigua Masaryka mu byl udělen v roce 1998.

Jméno nového nositele Nobelovy ceny za mír bude v norském hlavním městě Oslo zveřejněno již v pátek. Na Nobelovu cenu za mír bylo letos nominováno celkem 181 kandidátů. Mezi těmi, jimž je věnována největší pozornost, je bývalý americký viceprezident Al Gore, jenž se po svém odchodu z vrcholné politiky věnuje kampaním na ochranu životního prostředí.

Norské sdělovací prostředky v minulých dnech uvedly, že mezi navrženými osobnostmi je i boxerská legenda 60. let Muhammad Ali. Ali, který trpí Parkinsonovou chorobou, bojuje v rámci OSN za práva dětí v různých částech světa. Nobelovy ceny budou čerstvým nositelům předány ve Stockholmu a v Oslo 10. prosince.

 

===========================================

posleství kluků z Terezína

http://www.vedem-terezin.cz/


Vítejte na stránkách sestavených převážně z textů tajně vydávaných 13 - 16-ti letými chlapci
v časopise VEDEM v letech 1942 - 1944, v terezínském ghettu.
http://www.vedem-terezin.cz/


http://vimeo.com/16208555

http://vimeo.com/20787898

http://vimeo.com/

BÁSNĚ A POVÍDKY

Stránky VEDEM představují krásnou mozaiku básní, úvah, esejí i povídek, sepsaných kluky ze „Škidu“. Jejich texty nejen odrážejí duši jejich autorů a atmosféru místa a doby, ale často mají i na dnešní měřítka vysokou literární hodnotu a morální poselství. Zde uvádíme výběr nejzajímavějších, který plánujeme postupně rozšiřovat.

http://www.vedem-terezin.cz/basne_povidky.html

 

_____________________________________________

INFORMACE A WEB VZNIKLY PÉČÍ:

http://www.prirodniskola.czweb.org/home.html

http://www.pamatnik-terezin.cz

díky patří paní M. Křížkové překladatelce, autorce, pedagožce a neunavné šiřitelce ducha svobody

oooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Hymna vězňů aneb posleství kluků z Terezína - 15.února 2011 from Přírodní škola on Vimeo.

Přírodní škola, Památník Terezín & Marie Rút Křížková 2011

http://www.pamatnik-terezin.cz/mapa-webu
 

 

 ukázka filmové tvorby studentů:

Transport Přírodní školy do Terezína from Přírodní škola on Vimeo.