Jdi na obsah Jdi na menu
 


Simon a Garfunkel - plánují společné turné

19. 2. 2009

cituji z:
http://kultura.idnes.cz/simon-a-garfunkel-se-vraceji-po-peti-letech-vyrazi-na-turne-pa6-/hudba.asp?c=A090219_121420_hudba_ob

Simon a Garfunkel se vracejí, po pěti letech vyrazí na turné

19. února 2009  12:14

Jedna z nejslavnějších dvojic v dějinách populární hudby, písničkářské duo Simon a Garfunkel, plánuje po pěti letech společné turné. Oznámil to sám Art Garfunkel.

Simon & Garfunkel při udílení Gershwinovy ceny Paulu Simonovi, Washington, 23. 5. 2007
 


Zpěvák dobrou zprávu pro všechny fanoušky oznámil pět dní poté, co se překvapivě objevil na koncertu Paula Simona v New Yorku. Společně si tu zazpívali tři písně. Sedmašedesátiletý Garfunkel neupřesnil, kde všude by měli vystupovat, jen upozornil, že v Británii to tentokrát nebude. Naposledy spolu koncertovali v letech 2003 a 2004.

 
S Paulem Simonem si před několika dny zazpívali společně za mohutného aplausu publika. Garfunkel se připojil k Simonovi na poslední tři písně večera - The Sounds of Silence, The Boxer a Old Friends. Zpěvák, který předtím vystupoval sám na Floridě, prohlásil, že "reakce publika byla úžasná a mimořádná. Nečekal jsem to a byl jsem dojatý."

Z historie dvojice S & G
Newyorští sousedé a spolužáci nejprve v roce 1957 založili dvojicí Everly Brothers inspirované duo Tom and Jerry. Pod svými pravými příjmeními albově debutovali v roce 1964, průlom do hitparád zaznamenali o rok později singlem The Sounds of Silence, který se stal jednou z jejich vůbec nejslavnějších písní - společně s pozdějšími nahrávkami Mrs. Robinson (jež zazněla ve slavném filmu Absolvent s Dustinem Hoffmanem), The Boxer, America, I Am A Rock, Scarborough Fair či Bridge Over Troubled Water. Téměř výhradním autorem repertoáru dua byl Paul Simon, jejich největší interpretační silou byly doslova andělské dvojhlasy.

S & G obdrželi deset cen Grammy, z toho sedm za poslední, páté řadové album Bridge Over Troubled Water. Od začátku 70. let jsou oba zpěváci na sólové dráze, výrazně úspěšnější je na ní Paul Simon, jenž se mimo jiné v 80. letech proslavil mixováním folkrocku s etnickou hudbou na multiplatinovém albu Graceland.
 


 
Simon a Garfunkel se během desítek let několikrát rozešli a znovu sešli. Poprvé to bylo v roce 1970 po vydání stěžejního alba Bridge Over Troubled Water. Znovu se sešli na velkém koncertu v newyorském Central Parku v roce 1981, který zhlédlo půl milionu lidí a byl zaznamenán na úspěšné album i film.

 
Dalších pár společných koncertů odehráli v New Yorku v roce 1993. Společně si zazpívali při přijímání ceny Grammy za celoživotní dílo v roce 2003. To vyústilo v americké turné a další šňůru koncertů, z nichž některé odehráli v Evropě.

Autoři:
ob  iDNES.cz ČTK