Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nekuř - jsi hrozným příkladem dětem - kvůli nim toho nech

10. 5. 2010

cituji z:

http://www.bezcigaret.cz/slozeni

Chemické složení cigaretového kouře
Vědci objevili v cigaretovém kouři již více než 4000 chemických látek. Každý rok se tento počet navyšuje. Do cigaret se přidávají aditiva, kterých je známo přibližně 700. Prokázalo se více než 60 kancerogenů. Cigareta dále obsahuje mutageny, alergeny, toxické látky. Některé látky jsou obsaženy v přírodním tabáku. Část vzniká při spalování cigarety. Aditiva se tam přidávají uměle při výrobě cigaret z různých důvodů: aby se dal kouř vůbec vdechnout, aby na kuřáka nepadal popel, aby se kouř hezky vinul...

NikotinNikotin je zřejmě nejznámější látka v cigaretách, jedná se o alkaloid přirozeně obsažený v rostlině tabáku. Nikotin je látka vysoce návyková. Smrtelná dávka je asi 60mg pro nekuřáka, kuřák snese i značně vyšší hodnoty. Nikotin zvyšuje tepovou frekvenci, krevní tlak appovzbuzuje trávicí trakt. Otrava se projevuje výpadkem funkce centrální nervové soustavy s následným udušením. Nikotin se v plicích vstřebává velmi rychle do krve, kterou je za cca 10 sekund trasportován do mozku, kde po navázání na nikotinové receptory vyvolává pocit uspokojení, požitku a odměny, což je následek uvolnění látky zvané dopamin. Nikotin se používá také na hubení mšic.

DehetDehet je pevný podíl cigaretového kouře, který se uchytává v dýchacích cestách a v plicích. Pokud přestane kuřák kouřit, trvá polovinu dobu, co kouřil, než se úplně zbaví všeho dehtu. Jedná se o látku karcinogenní a cigarety s vyšším obsahem dehtu potencují vznik rakoviny plic více než cigarety s nižším obsahem dehtu. Dehet způsobuje tzv. ranní kuřácký kašel, který se zklidní se zapálením první ranní cigarety a je příčinou dlouhotrvajícího zánětu dýchacích cest. Průměrný kuřák, který kouří krabičku denně, dostane do svých plic každý rok 150ml dehtu. Dehet se dále používá k výrobě asfaltu.

Oxid uhelnatý (CO)Oxid uhelnatý není běžná součást vzduchu, narozdíl od oxidu uhličitého. V cigaretovém kouři se  vyskytuje ve vysoké koncentraci. Dále vzniká při spalování benzínu a naměříme ho ve výfukových plynech. Kuřák jednou cigaretou nadýchá víc CO, než by nadýchal na rušné křižovatce za celou hodinu.

CO se silně váže na červené krvinky a brání jim v přenášení kyslíku. Proto se tkáně kuřáků dusí. Spolu s nízkou koncentrací kyslíku v krvi způsobuje odumírání tkání a zhoršené hojení ran.

ArsenArsen je polokov jehož sloučeniny jsou prudce jedovaté, zejména oxid arsenitý (arsenik). Akutní otrava se projevuje, křečemi, ochrnutím a zástavou srdce. Dlouhodbá expozice se projevuje změnamí na pokožce, cévními a srdečnímo poruchami a vznikem nádorového onemocnění.

Dříve se používal jako jed na krysy. Je to kancerogen 1.(nejvyšší) třídy.

KyanidKyanid draselný neboli cyankáli je prudký jed. Při akutní otravě dochází k úmrtí do několika minut. Po průchodu trávicím traktem se uvolní kyanovodík, který zastavuje buněčné dýchání, které je nezbytné pro vytváření energie k životu a funkci buněk. Využíá se například k louhování zlata.

FormaldehydFormaldehyd neboli metanal je bezbarvý šitplavý plyn. Formaldehyd dráždí sliznice, zejména očí a nosu, a navozuje tedy např. slzení očí, posmrkávání. Dlouhodobé působení vyvolává záněty průdušek, u citlivých jedinců astma. Používá se pro výrobu hnojiv, konzervantů, v medicíně se využívá jako prostředek pro konzervaci lidských těl.

Radioaktivní polonium Mezi lidmi panuje všeobecný strach z radioaktivity. Polonium je radioaktivní kov, kterým byl pravděpodobně otráven Alexandr Litviněnko. Kuřák za svou kariéru kuřáka vdechne tolik radioaktivních částic, jakoby chodil každý třetí den na rentgenový snímek plic.

KancerogenyKancerogeny jsou látky vyvolávající nebo podílející se na vzniku zhoubného novotvaru. Mezi tyto nebezpečné látky patří dibenzantracen, benz-a-pyren, nitroso sloučeniny (dimetylnitrosamin, dietylnitrosamin, metylnitrosaminobutanon, nitrosonornikotin), vinylchlorid, hydrazin, arzén.

V mediích pozorujeme velmi často, že nějaký výrobek nebo lék byl stažen z prodeje kvůli zdravotnímu riziku u části populace. U cigaret pozorujeme vysoké zdravotní riziko pro celou populaci a přesto, se cigarety nejen nestahují z prodeje, ale dokonce je povoleno tvořit na ně reklamu, dokonce nejsme ani schopni zabránit prodeji cigaret dětem.