Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zánět kotníku - Artróza, Artritida

30. 7. 2010

cituji z:
http://www.lekari-online.cz/ortopedie/nemoci/zanet-kotniku

Zánět kotníku
Publikováno: 1.1.2010.
Zánět kotníku, neboli artritida, může mít řadu příčin. Od infekce kloubu, přes zánět při revmatoidní artritidě až po postižení kloubů u lupénky. Kloub bývá oteklý, zarudlý a citlivý na pohmat, v některých případech může mít vyšší teplotu. Léčba je většinou konzervativní s pomocí protizánětlivých léků, imunosupresiv, v případě infekcí také antibiotik.
http://www.lekari-online.cz/ortopedie/nemoci/zanet-kotniku


%%%%%%%%%%%%%%%%%%
%%%%%%%%%%%%%%%%%%
cituji z:
http://www.beltina.cz/onemocneni/artroza_artritida/

Artróza, Artritida


Artróza je nepříjemné degenerativní onemocnění vyskytující se až ve vyšším věku, hlavně u lidí nad 50 let. Artritida, zánět kloubů většinou revmatického původu, se objevuje již v mladších věkových skupinách.
Klouby osob trpících artrózou postupně ztrácejí chrupavku, která je pokryta hladkou, gelu podobnou hmotu, tlumící nárazy a zabraňující kostem v přímém dotyku. Nejčastěji bývají postižené klouby prstů, kolen, kyčlí a páteře. Revmatoidní artritida (progresivní polyartritida) je chronické onemocnění, při kterém vzniká zánět a poškození chrupavek i vazivových tkání v okolí kloubu.

Příznaky artrózy a artritidy
Artróza se projevuje mírnou bolestí a ztuhlostí kloubů, zvláště ráno a po odpočinku se zvolna zhoršující.
Revmatoidní artritida se projevuje únavou, úbytkem na váze, zvýšenou teplotou a ztuhlostí kloubů, po které za několik týdnů následuje zarudnutí a bolestivý otok (zápěstí, prsty, kolena, kotníky), okolí kloubů bývá teplejší.

Acerola Xylisweet - Fin Xyliacertabs 210 tbl.495,- KčRegemax (Renu) 60 kapslí676,- KčRheumaBasan 120 kapslí516,- KčArtróza, Artritida
...přední produkty
Acerola Xylisweet - Fin Xyliacertabs 210 tbl.
Cena: 495,- Kč
Regemax (Renu) 60 kapslí
Cena: 676,- Kč
RheumaBasan 120 kapslí
Cena: 516,- Kč
Glucosamine Star 60 kapslí
Cena: 580,- Kč
GS Condro FORTE Comfort tbl. 120 + 60 ZDARMA
Cena: 835,- Kč
ProActiv Quattro
Cena: 549,- Kč
Cell Guard (Revenol) 60 kapslí
Cena: 805,- Kč


Zobraz všechny produkty v kategorii
Artróza, ArtritidaPříčiny onemocnění artrózou a artritidou
Artróza může být důsledkem dlouholetého opotřebení a poškození kloubů. Značnou roli může hrát i dědičnost, nadváha a neschopnost organismu regenerovat chrupavčitou tkáň. Při revmatoidní artritidě napadá imunitní systém vlastní klouby a okolí tkáně a dochází k tzv. autoimunitní reakci. Mnoha lidí je tento stav, který se objevuje mezi 20. a 40. rokem života, důsledkem rodinné predispozice.

Jak se léčí Artróza, Artritida potravinovými doplňky
I když artróza a revmatoidní artritida mají různé příčiny, má doplňující léčba mnoho společného. Antioxidanty, jako vitaminy C, E a zinek, se užívají u obou nemocí k ochraně buněk, včetně kloubních, před poškozením. Glukosamin, cukr, který je jedním ze stavebních kamenů chrupavky, patří k nejúčinnějším lékům zmírňujícím kloubní bolesti, artrózu i artritidu . Zdá se také, že zpomaluje poškození chrupavky, ale není dosud jasné, může-li být artróza vyléčena. K zesílení účinků glukosaminu zkuste zároveň užívat některý z doplňků uvedených v tabulce. Na zhodnocení účinků si počkejte alespoň měsíc. Podle potřeby pak nahraďte tento prostředek jiným, který budete užívat rovněž s glukosaminem, abyste zjistili, nebude-li účinnější. Tyto doplňky je možno užívat dlouhodobě při obou typech kloubního postižení (artróza, artritida) a lze je kombinovat i s analgetiky, jako je acylpyrin, ibuprofen a paracetamol. K doplňkům vhodným k užívání s glukosaminem patří niacin (nikotinamid), který je zvláště účinný při bolestech v kolenou. Stromová pryskyřice z boswelie může zastavit zánět a umožnit výstavbu chrupavky; rovněž unkárie - namibijská bylina (300 mg výtažku třikrát denně). Při užívání boswelie se vzácně může vyskytnout zarudnutí kůže, nevolnost a průjmy.
Doplňky s obsahem rybího tuku mohou tlumit zánět, zvláště při revmatoidní artritidě. Při artróze má protizánětlivé účinky podobné ibuprofenu jedna z forem aminokyseliny metioninu, zvaná SAM (S-adenosylmetionin), která rovněž pomáhá k obnově chrupavky. Užívejte 400 mg dvakrát denně po dva týdny, pak snižte na 200 mg denně. Lidé s maniodepresivní psychózou tuto látku užívat nesmějí. Každý z těchto doplňků lze užívat spolu s chilli mastí k místní aplikaci, která rovněž ulevuje od bolestí.

Vhodné potravinové doplňky při artróze a artritidě
Vitamin C užívejte 2krát denně po 500 mg (objeví-li se průjem, snižte dávku)
Vitamin E 2 krát denně po 250 mg (užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem)
Zinek jednou denně 15 mg (užíváte-li zinek déle než měsíc, užívejte doplněk s obsahem 2 g mědi )
Glukosamin třikrát denně 500 mg glukosaminsulfátu (užívejte při jídle ke snížení zažívacích potíží)
Rybí tuk 2 tablety po 1.000 mg denně (uživateli léky proti srážení krve poraďte se s lékařem)
Chilli mast několikrát denně potírejte klouby
Niacin 1000 mg třikrát denně.(vysoké dávky způsobují poškození jater a jiné závažné vedlejší účinky; po dobu léčení je nutné sledování lékařem)
Boswelie jedna tableta nebo tobolka třikrát denně (standardizované tablety obsahují 150 mg kyseliny boswelové)
Kdy navštívit lékaře s artrózou a artritidou
Je-li bolest kloubů doprovázená teplotou, může to být příznak infekčního zánětu kloubu, který vyžaduje lékařské ošetření.

Objeví-li se bolest a ztuhnutí náhle – bývá to příznak revmatoidní artritidy. Diagnózu artrózy by lékař měl znovu potvrdit. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Artróza, Artritida - fakta a rady

Na rentgenových snímcích lidí ve věku kolem 40 let najdeme u devíti z deseti vyšetřených artrózní změny kloubů. U mnoha z nich se později objeví bolest a ztuhnutí kloubu. Přírodní doplňky mohou tento degenerativní proces zpomalit.Z
Někteří veterináři předepisují glukosamin a jiné doplňky k léčení artrózních změn našich domácích miláčků.
Nedovolte, aby ztuhlé klouby omezily vaši fyzickou aktivitu. Nehybnost oslabuje svaly v okolí kloubů a tím je ještě více destabilizuje a zvyšuje bolest.
Studie prokázaly, že lidé trpící revmatoidní artritidou, kteří užívají denně rybí tuk, mají menší otoky a méně ztuhlé klouby. První zlepšení se projevilo po 12 týdnech užívání. Po 18 až 24 týdnech se stav dále zlepšoval.
Jedna z posledních studií ukázala, že glukosamin může být zvláště vhodný při artróze kolenních kloubů. Dvě předchozí studie došly k závěru, že glukosamin zmírňuje příznaky artrózy stejně účinně jako ibuprofen.

Doporučení týkající se artrózy a artritidy

Věnujte se mírnému, nepříliš zatěžujícímu cvičení, například chůzi a plavání; posiluje to svaly a zlepšuje celkový stav kloubů.
Artritickým bolestem ulevuje i místní aplikace tepla nebo chladu 20 minut třikrát denně.

Doplňující informace k artróze a artritidě
Glukosamin je velmi účinný proti bolestem při artróze a navíc zpomaluje poškození kloubů.

 

Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr

 

DÁLE ČTI:

http://zena.centrum.cz/zdravi/domaci-lekar/clanek.phtml?id=786757

http://zena.centrum.cz/zdravi/domaci-lekar

http://zena.centrum.cz/zdravi/domaci-lekar/fotogalerie/2013/06/14/9-jidel-proti-bolesti/

OČI
(http://www.beltina.cz/onemocneni/makularni-degenerace-poruch-zlute-skvrny/)